Pinhole na papír poprvé

Protože rád experimentuji a objevuji nevyzkoušené, mluvím o fotografii, lákalo mě, vyzkoušet pinhole fotografii na fotopapír. Už jsem vyzkoušel Pinhole na Polaroid, na negativ 6×9 a proč bych tedy neměl zkusit i tuhle cestu.

Nebylo to nic těžkého, když jsem měl už jednu ručně dělanou kameru 4×5 palců, která byla určena na polaroid a mám z ní pár použitelných záběrů. Do polaroid zadní stěny 4×5 jsem vložil fotopapír Fomabrom C112 a protože jsem ten den neměl nikoho a nic, na čem bych mohl testovat, fotil jsem opět sám sebe.

Musím se přiznat, že jsem žádnou expozici neměřil. Vše jsem dělal asi tak, asi přibližně. Co jsme prostě vyčetl na různých webech. Šlo tedy o autoportrét v interiéru u okna a zvolil jsem expozici 1.5 minuty. Nečekal jsem, že to musí vyjít, ale byl jsem zvědavý a taky jsem si byl vědom toho, že ve fotokomoře při vyvolávání papíru mohu lecos napravit.

Druhá fotka vznikala venku, fotil jsem starou školu v nedaleké vsi – historickou budovu, co chátrá. A aby se to nepletlo, zvolil jsem expozici úplně stejnou. Proč? U autoportrétu bylo u okna slunečno, tady bylo silně pod mrakem. Ani druhý záběr mě nezklamal a vznikla zajímavá věc.

Ještě ten den večer jsem se při vyvolávání přesvědčil, že jsem zřejmě četl dobře, protože výsledek mě překvapil a nadchnul. Protože jde o negativ na papíru, napřed jsem po skenování snímek invertoval digitálně v počítači. Následně však jsem oba snímky „převedl“ do pozitivu kontaktním způsobem pod zvětšovákem. Nutno dodat, že analogový způsob je lepší a věrohodnější.

A teď k samotnému „přístroji“, kterou můžeme nazvat i „kamerou“, neboť tou v podstatě je.

Je to taková moje domácí práce, kdy jsem pracoval s tím, co mám – jak materiál, tak nářadí. Jde o ohniskovou vzdálenost 90mm s dírkou 0.4mm. Výpočet byl dělán pro materiál Polaroid, ale těmito pokusy sestavím expoziční tabulku pro papíry FOMA.

Na závěr mohu napsat jediné, že v tomto případě není až tak důležitý výsledek, ale samotný proces focení, tvorby, vzniku těch snímků. Je to velmi napínavá činnost s nejistým výsledkem a bez potlesku. Cesta je zde cílem a je mi celkem jedno, co na to ostatní. Pokud se však věci líbí, je to pro mne bonus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..