První zkušenosti s kyanotypií

KYANOTYPIE

Konečně jsem se dostal k tomu, abych něco napsal o mém prvním pokusu s kyanotypií.
Poprvé jsem se s touto technologií setkal na Instagramu u jednoho z mých oblíbených autorů a naprosto mě uchvátila barva a možnost celkem jednoduché výroby, jestli to tak mohu nazvat.
Začal jsem se o to více zajímat a hledat české zdroje informací a byl jsem překvapen, jak nemálo jich je.
A co víc, našel jsem firmu, která prodává již namíchané chemikálie, takže stačilo objednat a šlo se na věc.
NO, zas tak jednoduché to nebylo…
Na počátku všech nových pokusů je spousta zničeného materiálu. Jak pravil klasik české fotografie, nejlepším přítelem fotografa je odpadkový koš. Aspoň dřív to tak platilo. Dnes, v době stále se zvětšující kapacity paměťových karet, můžete sekat snímky jak Baťa cvičky. Je jedno, jestli na sezení s modelkou vyplácáte, doslova a dopísmene, 40, nebo dvěste giga dat. Když jsem ještě fotil na svitkový film, který má dvanáct snímků a na víc jak dva tři filmy jsme tehdy neměl prachy, musel jsem rozvážit každý zvlášť.
Ale vrátím se k modrému svitu 🙂 Vytáhl jsem z archívu pár negativů které jsem nafotil v devadesátých letech na Compuru, na materiál Fomapan 100, velikost negativu 10×15 cm, nebo chcete-li 4×5 palců.
Protože tyto kopie lze dělat jen v létě, na slunci, moc času na testování nebylo.
Večer předtím jsem si napustil papíry chemií, aby přes noc uschnuly a ráno stačilo přiložit negativ na papír, zatížit sklem a testovat časy. Moc mi to nešlo, intenzita slunce byla nestejná, výsledky nejisté a občas marná práce. Pár se jich povedlo, ale stále to není ono. Použil jsem obyčejný tvrdý papír, prostě čtvrtku na kreslení a to taky není dobře. Chce to bavlněný papír a více testů.
Předkládám laskavému čtenáři pár výsledků a některé nemohu zveřejnit, protože stále nemám souhlas jedné tehdejší modelky a nutno říct, že portréty jsou to víc než zdařilé 🙂
Časem přidám podrobnější své zkušenosti s tímto úžasným médiem. V plánu je prodej limitovaných edicí těchto nádherně namodralých kontaktů ….

 

…více v galerii kyanotypie

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..